ZARZĄDZENIE Nr 4/09

Wójta Gminy Pruchnik - Szefa Obrony Cywilnej Gminy
z dnia 9 lutego 2009 r.
w sprawie:

ustalenia podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej gminy Pruchnik w 2009 roku.

 

Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241 póz. 2416 z późn. zm.) i § 3 pkt 3, § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, póz. 850), Zarządzenia Wojewody Podkarpackiego nr 1/09 z dnia 6 stycznia 2009 roku, zarządzenia Starosty Powiatu Jarosławskiego nr 1/09 z dnia 14 stycznia 2009r..

 

ZARZĄDZA SIĘ CO NASTĘPUJE

 

§ 1.

 

Ustala się:

  1. „Wytyczne Wójta Gminy Pruchnik - Szefa Obrony Cywilnej Gminy do działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej na 2009 rok”, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia, które określają podstawowe założenia i kierunki działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej na 2009 rok.
  2. „Kalendarzowy plan działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej gminy Pruchnik na 2009 rok”, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 2.

Zobowiązuje się wszystkich wykonawców i współwykonawców do realizacji zadań zawartych w „Kalendarzowym planie działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej gminy Pruchnik na 2009 rok”

§ 3.

W oparciu o wytyczne i kalendarzowy plan działania, o których mowa w § 1. zobowiązuje się pracownika ds. zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych do:

  1. opracowania dokumentów do działania w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej,

§ 4.

Roczny plan działania o których, mowa w § 3. przed zatwierdzeniem przez szefa obrony cywilnej gminy podlega uzgodnieniu w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i spraw obronnych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu do 28 lutego 2009 r.

§ 5.

O wykonaniu zadań wynikających z planu działania należy powiadomić Szefa Obrony Cywilnej Powiatu poprzez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w terminie do 31 października 2009 roku.

§ 6.

Nadzór nad realizacją zasadniczych przedsięwzięć planu powierza się pracownikowi ds. Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych.

§ 7.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Wójt Gminy Pruchnik - Szef Obrony Cywilnej Gminy

mgr Stanisław Górski                     

 


Załącznik Nr 1

do Zarządzenia Nr 4/09

Wójta Gminy Pruchnik

z dnia 9 lutego 2009 r.

Wytyczne

Wójta Gminy Pruchnik - Szefa Obrony Cywilnej Gminy w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i ochrony ludności na 2009 r.

   Zasadnicze cele i kierunki działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej na 2009 rok wynikają z Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Powiatu na 2009 r. do działalności w dziedzinie obrony cywilnej.

   Podstawowym celem działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w 2009 roku będzie: „Organizacyjne przygotowanie struktur systemu zarządzania kryzysowego do sprawnego i skutecznego działania oraz zapewnienie warunków do ochrony ludności w sytuacjach kryzysowych. Realizacja zadań rozpoznawczych, planistyczno-organizacyjnych, szkoleniowych i logistycznych mających na celu zapewnienie właściwego poziomu ochrony ludności".

Główny wysiłek w realizacji zadań należy skupić na:

  1. doskonaleniu istniejących oraz tworzeniu nowych procedur reagowania kryzysowego odpowiednio do potencjalnych i zaistniałych zagrożeń,
  2. bieżącej współpracy z podmiotami prowadzącymi monitoring zagrożeń, a w przypadku sytuacji kryzysowej ostrzeganie i informowanie o zagrożeniu,
  3. realizacji zadań obrony cywilnej zmierzających do stworzenia odpowiednich warunków do zapewniania ochrony ludności w czasie pokoju, zagrożenia państwa i wojny,
  4. odpowiednim wydatkowaniu środków finansowych budżetu państwa na realizacje zadań związanych z bezpieczeństwem i ochroną ludności oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

W celu właściwej realizacji zadań należy:

I. W zakresie organizacyjno - prawnym.

  1. Na bieżąco śledzić zmiany aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, ratownictwa medycznego, ochrony ludności i obrony cywilnej /OC/ i terminowo wdrażać je w życie.
  2. Przestrzegać terminów składania sprawozdań oraz informacji o realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, ratownictwa medycznego i obrony cywilnej.

II. W zakresie zarządzania kryzysowego.

  1. W organizowanych szkoleniach, ćwiczeniach doskonalić procedury reagowania na współczesne zagrożenia.
  2. Realizować zadania z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej.
  3. Aktualizować na bazę danych sił i środków.
  4. Doskonalić na wszystkich poziomach koordynację działań informacyjnych w sytuacji kryzysowej.
  5. Doskonalić współpracę i współdziałanie jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w aspekcie przygotowań do EURO 2012.
  6. Wypracować metody i sposoby poprawy bezpieczeństwa podczas organizacji imprez masowych na obiektach sportowych.

III. W zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych.

  1. Współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych i odbudowy zniszczonej infrastruktury.
  2. Współpracować przy weryfikacji strat i szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych.
  3. Przyjmować kontrole problemowe z WCZK dot. prawidłowości wykorzystania środków finansowych na remont i odbudowę infrastruktury komunalnej jednostek samorządu terytorialnego.

IV. W zakresie Ratownictwa Medycznego

  1. Zaktualizować plan dystrybucji preparatów jodowych na wypadek wystąpienia zdarzeń radiacyjnych.
  2. Kontynuować prace związane z dostosowaniem czasów dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia do wymogów zawartych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
  3. Współpracować przy kontrolach z zakresu wykorzystania przekazanych środków finansowych na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego.

V. W zakresie działalności planistyczno-organizacyjnej obrony cywilnej.

  1. Na szczeblu zarządzania wdrożyć w życie wytyczne Szefa OCK z dnia 17 października 2008 r. w sprawie zasad ewakuacji ludności, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia.
  2. Przy opracowywaniu i aktualizacji dokumentów planistycznych korzystać z realnych ocen zagrożeń i wniosków z działań w sytuacjach kryzysowych oraz ćwiczeń, zwracając przy tym uwagę na ich spójność i przejrzystość.
  3. Przyśpieszyć proces weryfikacji formacji OC i tworzenia nowych jednostek organizacyjnych pod kątem możliwości wsparcia profesjonalnych służb ratowniczych w akcjach ratowniczych o większej skali zagrożeń.

VI. W zakresie wykrywania zagrożeń i alarmowania.

  1. Kontynuować dostosowywanie struktur organizacyjnych systemów wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania do nowych uregulowań prawnych oraz zmian w strukturalnych administracji publicznej.
  2. Doskonalić procedury informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach ze szczególnym uwzględnieniem współpracy ze środkami masowego przekazu oraz wykorzystania nowoczesnych sposobów przekazywania informacji.
  3. Monitorować sprawność systemów alarmowych oraz prowadzić terminowo prace remontowe i konserwacyjne w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania.
  4. Prowadzić przedsięwzięcia szkoleniowe formacji SWA mające na celu utrzymanie gotowości systemu do realizacji przewidzianych zadań.
  5. Rozpowszechniać wśród społeczeństwa nowe sygnały alarmowe oraz przystosowywać radiowe systemy włączania syren do ich emisji, po otrzymaniu centralnych wytycznych.
  6. Doskonalić znajomość procedur wymiany informacji i prognozowania skażeń pracowników centrów zarządzania kryzysowego, członków formacji OC oraz wojewódzkiego i powiatowego ośrodka analizy danych w treningach wg procedur normy ATP-45B.

VII. W zakresie szkolenia i upowszechniania problematyki obrony cywilnej.

  1. Szkolenie organów kierowania, pracowników merytorycznych i komendantów formacji OC planować i realizować na podstawie Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad organizacji i sposobu przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz własnych rocznych planów działania.
  2. Treningi i ćwiczenia traktować jako najwyższą formę kształcenia i doskonalenia organów kierowania, sił ratowniczych i terenowych formacji OC. W ćwiczeniach powinny uczestniczyć kierownictwa organów samorządowych, zespoły zarządzania kryzysowego oraz w większym wymiarze terenowe formacje OC.
  3. Dokumentację planistyczno - organizacyjną do ćwiczeń i treningów opracowywać i uzgadniać na miesiąc przed terminem ich realizacji, a sprawozdania z przeprowadzonych ćwiczeń/treningów oraz rozliczenia kosztów (kopie faktur i list obecności) przesyłać do WBiZK w terminie 2 tygodni po ich zakończeniu.
  4. W szkoleniu specjalistycznym ratowników współdziałać ze specjalistami PSP, Policji, służb medycznych oraz innych jednostek organizacyjnych realizujących zadania związane z ratownictwem i ochroną ludności.
  5. Szkolenia ludności w ramach powszechnej samoobrony realizować w szerszym niż dotychczas zakresie, szczególny nacisk położyć na rozpoznawanie współczesnych oraz lokalnych zagrożeń ludzi i środowiska a także na zasady postępowania po ich wystąpieniu.
  6. Upowszechniać w społeczeństwie zasady zachowania się w sytuacjach zagrożeń życia, poprzez organizację konkursów tematycznych oraz realizację programów edukacyjnych.
  7. Opracować programy szkolenia podstawowego na wszystkich szczeblach organizacyjnych zgodnie z wytycznymi Szefa OCK w sprawie zasad organizacji i sposobu przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

VIII. W zakresie logistycznego zabezpieczenia.

  1. Dokonać analizy potrzeb zakupów sprzętu do prowadzenia działań ratowniczych.
  2. W miarę możliwości dokonywać zakupów specjalistycznego sprzętu na potrzeby formacji OC, priorytetowo traktować doposażenie w sprzęt formacji przewidzianych do wsparcia działań profesjonalnych służb ratowniczych.
  3. Zapewnić sprawność techniczną sprzętu poprzez jego legalizację, konserwację i okresowe przeglądy w wojewódzkim warsztacie naprawy sprzętu OC.
  4. Sukcesywnie analizować przydatność sprzętu OC do użytku. Sprzęt, który nie spełnia parametrów technicznych lub jest nieprzydatny brakować oraz nieodpłatnie przekazywać w formie darowizny.
  5. Obowiązkowo powołać koordynatorów ds. zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych i opracować gminne programy funkcjonowania publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w tych warunkach.

Realizacja zadań w w/w zakresie wymagać będzie koordynacji działań na wszystkich poziomach kierowania.


Powrót

Załączniki

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Ustalenie podstawowych założeń i kierunków działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej gminy Pruchnik w 2009 roku.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Administrator BIP
Data publikacji:09.02.2009 08:15
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak